انتشار بین ‌المللی چهار چارت دریایی جدید از آب های خلیج فارس و دریای خزر

مدیر آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه برداری کشور با اعلام انتشار بین‌ المللی چارت‌ های

مدیر آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه برداری کشور با اعلام انتشار بین‌ المللی چارت‌ های ناوبری جدید در آستانه روز جهانی هیدروگرافی از امکان استفاده دریانوردان از این چارت‌ ها به منظور ناوبری ایمن در آب ‌های کشور خبر داد.

به گزارش مارین نیوز، چهار چارت ناوبری دریایی جدید از آب‌ های خلیج فارس و دریای خزر شامل چارت‌ های دسترسی بندر عامری، بندر محمد عامری، بندر تبن و چارت ساحلی رامسر تا نوشهر منتشر شد که بدین ترتیب تعداد چارت‌ های بین ‌المللی منتشر شده از سوی این سازمان به ۵۸ عدد رسید.
مدیر آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌ برداری کشور با اعلام انتشار جهانی چارت ‌های ناوبری جدید در آستانه روز جهانی هیدروگرافی از امکان استفاده دریانوردان از چارت‌ های جدید به منظور ناوبری ایمن در آب‌ های کشور خبر داد و افزود: انتشار بین ‌المللی چارت‌ های دریایی از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و تاکنون ۵۴ چارت ناوبری دریایی از تولیدات سازمان نقشه‌ برداری کشور پس از اخذ تاییدیه‌ های لازم به صورت بین ‌المللی منتشر شده‌ اند. با انتشار چارت‌ های جدید، این تعداد به ۵۸ چارت دریایی رسید. چارت ‌های منتشر شده شامل ۴۴ چارت از آب‌ های خلیج فارس، ۳ چارت از دریای عمان و ۱۱ چارت از دریای خزر است. با انتشار چارت‌ های داخلی، چارت ‌های قدیمی تهیه شده توسط کشورهای بیگانه (انگلیس و روسیه) حذف شده و با توجه به بروز بودن چارت‌ های جمهوری اسلامی ایران، ایمنی دریانوردی در آب‌ های داخلی و تحت حاکمیت کشور تامین می‌ شود. 
چارت ناوبری رامسر تا نوشهر
علی سلطانپور با بیان اینکه مدیریت آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌ برداری کشور با بیش از سه دهه تجربه در زمینه هیدروگرافی، تهیه چارت‌ های دریایی از آب‌ های جنوب و شمال کشور را برعهده دارد و حاصل آن تولید صدها چارت دریایی در مقیاس‌ ها و باندهای کاربری مختلف است، افزود: اطلاعات هیدروگرافی از آب‌ های کشور که توسط تجهیزات هیدروگرافی و با استفاده از شناورهای سازمان نقشه‌ برداری کشور جمع ‌آوری می ‌شود، پس از پردازش ‌های نهایی و پیاده ‌سازی اطلاعات ساحلی و کمک ناوبری به تولید چارت دریایی می ‌انجامد. شناورها به منظور حفظ ایمنی دریانوردی و بر اساس قوانین بین‌ المللی ملزم به استفاده از چارت‌ های دریایی به روز می‌ باشند. چارت ‌های دریایی امروزه در فرمت الکترونیک (ENC) تهیه و عرضه می‌ شوند که از الزامات دریانوردی هستند. 
چارت ناوبری بندر محمد عامری
مدیر آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه ‌برداری کشور همچنین افزود: هماهنگی‌ های لازم به منظور اولویت‌ بندی و انتشار چارت‌ های دریایی توسط کمیته ملی هیدروگرافی انجام شده و چارت‌ های ناوبری دریایی پس از قرار گرفتن در اولویت‌ های این کمیته و از طریق آن منتشر می ‌شوند. چارت‌ های ناوبری دریایی به منظور امکان انتشار در سطح بین ‌الملل باید با توجه به آخرین استانداردهای سازمان جهانی هیدروگرافی تهیه و به روز شده باشند و قبل از انتشار، توسط مراجع زیر نظر سازمان جهانی هیدروگرافی (IHO) تحت کنترل‌ قرار گرفته و پس از اطمینان از صحت آنها، اجازه انتشار می‌ یابند. چارت‌ های جدید الانتشار که در باندهای کاربری دسترسی و ساحلی تهیه شده ‌اند در سال ۱۳۹۸ بروز رسانی شد و در سال ۱۳۹۹ پس از انجام کنترل و تصحیحات لازم، اجازه انتشار یافته و منتشر شدند. 
چارت ناوبری عامری

ثبت دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.