بندر کنگان در انتظار وعده رئیس جمهور برای توسعه اسکله

یکی از خواسته ‌های به حق مردم کنگان توسعه اسکله است، اسکله ‌ای که می ‌تواند رونق بخش

یکی از خواسته ‌های به حق مردم کنگان توسعه اسکله است، اسکله ‌ای که می ‌تواند رونق بخش اشتغال، گردشگری و نیز در حوزه تجارت و اقتصاد را برای جنوب استان به همراه داشته باشد.

به گزارش مارین نیوز، بندر کنگان شهری بندری است که در همجوار خلیج فارس قرار دارد، شغل مردم شهرکنگان بیشتر دریانوردی و برخی از آن‌ها مالک لنج هستند که از طریق صادر یا وارد کردن کالا علاوه بر امرار معاش نقش مهمی در تامین کالاهای اساسی کشور و به ویژه استان بوشهر دارند.

متاسفانه اسکله کنگان به دلیل کوچک بودن آن و حجم بالای تعداد لنج‌ها در تابستان با آتش سوزی مواجه می‌شود که موجب وارد کردن خسارت‌های زیادی به مالکان می‌شود. یکی از خواسته‌های به حق مردم این دیار توسعه اسکله بود که خوشبختانه با تلاش مسؤولین استان، شهرستان و نماینده اسبق مردم در مجلس شورای اسلامی همزمان با سفر ریاست جمهوری در اسفند سال گذشته این امر مهم مصوب شد.

رونق اشتغالزایی، رونق تجاری و گردشگری با توسعه اسکله کنگان

فرماندار شهرستان کنگان در گفت ‌و گو با فارس اظهار داشت: خوشبختانه بعد از سفر ریاست جمهور به شهرستان کنگان و همچین تلاش ‌های استاندار، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و رییس سازمان بنادر و دریانوردی کشور، توسعه اسکله به نتیجه رسید. بحث اسکله از دستورات ریاست جمهور بود که خوشبختانه این امر مهم محقق شد.

سید علی پاک‌ نژاد با اشاره به این مطلب که اسکله کنگان از  هشت هکتار به حدود ۴۰ هکتار توسعه خواهد یافت، افزود: در بحث تجهیز کارگاه اسکله اقدامات خوبی صورت گرفته و همچنین معدن آن شناسایی و آزمایش‌های لازم گرفته شده و به دست اداره بندر رسیده است که ان ‌شاءالله بتوانیم هرچه سریعتر عملیات اجرایی آن را آغاز کنیم. 

وی ادامه داد: از مردم خوب شهرستان در خواست دارم که در بحث توسعه اسکله همکاری‌های لازم را داشته باشند تا در ادامه با مشکل مواجه نشویم و بتوانیم این کار را به بهترین شکل انجام دهیم. همچنین از همکاری مردم خوب شهرستان در زمینه‌های مختلف تقدیر و تشکر میکنم.

نماینده عالی دولت در شهرستان کنگان عنوان کرد: توسعه اسکله می‌تواند مزایای خوبی برای شهرستان داشته باشد از جمله در بحث اشتغال و همچنین رونق تجاری  شهرستان و  تقویت بازار، نقش عمده و موثری خواهد داشت.

عملیات اجرایی توسعه اسکله کنگان آن بزودی شروع می‌ شود

پاک ‌نژاد گفت: صبر و همکاری مردم در موفقیت کار و پیشرفت آن موثر است و امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم این اسکله که عملیات اجرایی آن بزودی شروع می‌شود را به بهترین شکل به صیادان و ملوانان تحویل بدهیم.

فرماندار شهرستان کنگان بیان کرد: این اسکله دارای حوضچه‌ های مختلف از جمله حوضچه شیلاتی و تجاری می‌باشد.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه بودجه توسعه اسکله جمعاً ۱۷۰ میلیارد تومان است گفت: تمام جوانب کار در نظر گرفته شده است و ساخت اسکله با این حجم، یکی از بزرگترین پروژه‌های شهرستان می‌باشد که قطعا در توسعه آن جوانب مختلف از جمله انبارها، آتش نشانی، پسکرانه و حتی مقوله گردشگری نیز در نظر گرفته شده است. 

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌ های مختلف به دنبال جذب سرمایه گذار هستیم ادامه داد: حوزه گردشگری دریایی می‌تواند در رونق گردشگری و توسعه شهرستان موثر باشد. توسعه گردشگری دریایی برای مناطق مختلف این شهرستان از جمله سیراف، پرک، شیرینو و بندر کنگان در نظر گرفته شده است.

فرماندار شهرستان کنگان گفت: ما در شهرستان کنگان ظرفیت‌های مختلفی داریم از جمله هتل پتروجم که یکی از هتل‌های بزرگ کشور است  و می‌توان از آن برای اسکان گردشگران خارجی و داخلی استفاده کرد.

عملیات اجرایی احداث موج شکن ‌های توسعه بندر کنگان در حال انجام است

رئیس اداره بندر شهرستان کنگان نیز گفت: عملیات اجرایی احداث موج شکن‌ های توسعه بندر کنگان در حال انجام است.

سیدعلی هاشمی اظهار کرد: طرح توسعه اسکله بندر کنگان در فاز نخست شامل موج شکن غربی بندر به طول ۴۴۰ متر که فضای مناسبی برای پارکینگ قایق‌های صیادی فراهم می‌ سازد و سمت شرق به طول یک ‌هزار و ۳۲۵ متر که مساحت حوضچه را به ۳۶ هکتار افزایش می ‌دهد.

وی عنوان کرد: اعتبار فاز اول مبلغ ۱۲۵ میلیارد تومان می‌باشد که پس از آن در فاز دوم با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان صرف ایجاد اسکله، زیرساخت و پسکرانه خواهد شد و در مجموع اعتبار کل طرح توسعه کنگان به ۱۸۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

این مقام مسئول گفت: هم اکنون پیمانکار پروژه در حال تجهیز کارگاه و آماده سازی محوطه ‌ها جهت ساخت موج شکن‌ ها می ‌باشد.

وی در ادامه بیان کرد: با اتمام این طرح، اسکله کنگان سهم به سزایی در ایجاد اشتغال و توسعه شهر کنگان را فراهم می ‌نماید و به دلیل افزایش عمق آب به ۶/۵ متر، امکان پهلوگیری شناورهای با تناژ بالاتر میسر می‌ گردد.

براساس این گزارش از فارس، با توسعه اسکله کنگان که این روزها به یکی از از دغدغه‌ های مهم مردم جنوب استان تبدیل شده است می ‌توان شاهد رونق بخش اشتغال، گردشگری و نیز در حوزه تجارت و اقتصاد بود.

ثبت دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.