تشریح جزئیات قرارداد ایران و چین در صنایع دریایی

قرارداد همکاری صندوق توسعه صنایع دریایی با شرکت ملی ماشین سازی چین مبادله شد. به گزارش روابط عمومی

قرارداد همکاری صندوق توسعه صنایع دریایی با شرکت ملی ماشین سازی چین مبادله شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه صنایع دریایی، در نشست «اقتصاد مقاومتی، توسعه دریامحور و چالش‌های تامین مالی»، رئیس شرکت ملی ماشین‌سازی چین جزئیات قرارداد صندوق توسعه صنایع دریایی با این شرکت برای ساخت شنارو‌هایی بر اساس قرار داد اجاره به شرط تملیک شناورها و سایر صنایع مورد نیاز ناوگان دریایی را تشریح کرد.

فنگ در این نشست اظهارکرد: آنچه ما را جذب کرد که به کیش بیایم، علاوه بر طبیعت زیبای این جزیره، بازار رو به رشد صنایع دریایی و حمل و نقل دریایی ایران است و ما برای همکاری و استفاده از ظرفیت‌هایی که وجود دارد، به اینجا آمدیم. ما در سطح بسیار بالایی روی بازار ایران تمرکز کردیم. از دو سال پیش شروع به تماس با شرکت‌های ایرانی کردیم. الان با توجه به رفع تحریم‌های ایران دیدار وزیر اقتصاد و دارایی ایران با مسئولان بانک توسعه ملی و صادرات واردات چین گام‌های عینی و عملی برای مشارکت و همکاری ما برداشته شده است.
فنگ متذکر شد: صنایع کشتی‌سازی و فراساحل در ایران پتناسیل بالایی برای رشد و توسعه دارد و ما آمادگی شرکت‌مان را برای ساخت تانکرها، انواع شناور‌ها و کشتی‌ها در همکاری مشترک با ایرانی‌ها اعلام می‌کنیم. الان تقاضای بالایی برای انواع این کشتی‌ها در ایران وجود دارد که به همین دلیل یکی از مشکلات بزرگ این صنعت در ایران بحث تامین منابع مالی برای این پروژه‌هاست.

وی افزود: در حال حاضر ما مشغول بررسی راهکارهایی برای اجاره به شرط تملیک در حوزه صنایع دریایی هستیم مدل این همکاری که با صندوق توسعه صنایع دریایی به این ترتیب است که چین مشتریان ایرانی را برای اعطای تسهیلات مالی تا سقف ۱۵ درصد از ارزش کل پروژه ارزیابی خواهد کرد که این ۱۵ درصد در واقع پیش پرداخت قرارداد اجاره به شرط تملیک خواهد بود و شرکت CNMTC تلاش می‌کند که همکاری تنگاتنگی را با بانک‌های چینی به ویژه بانک توسعه چین به منظور تامین منابع مالی و باقیمانده ۸۵ درصد قرارداد مورد نیاز انجام دهد.

او متذکر شد: ما این موضوع را بسیار فعال با دپارتمان‌های مربوطه در چین مورد مذاکره قرار داده و امید است که به زودی نتایج رضایت بخشی را به دست آورده و این همکاری آغاز شود. ما آمادگی داریم که از طریق شرکت‌های کشتی سازی ایرانی که یک بازه وسیعی از انواع کشتی‌ها را شامل تانکرها، کانتینربرها، کشتی‌های حمل کالا، یدک کش‌‌ها و … را به منظور ارائه و عرضه این شناورها به مشتریان ایرانی در قالب اجاره به شرط تملیک ارائه کنیم.

2 thoughts on “تشریح جزئیات قرارداد ایران و چین در صنایع دریایی

ثبت دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.