دكتر جهانگيری در همايش معرفی فرصت های سرمايه گذاری سواحل مكران

اهمیت توسعه مکران جایگاه ویژه ای در کشور دارد

اهمیت توسعه مکران جایگاه ویژه ای در کشور دارد

معاون اول ریس جمهور در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و تو سعه پایدار سواحل مکران با اشاره به عزم جدی نظام ابراز اميدواري كرد این فعالیت به اعتبار منابع طبیعی و انسانی به توسعه کشور شتاب بدهد و منطقه سواحل مکران از پتانسیل های خوب در منطقه است.
به گزارش صندوق توسعه صنايع دريايي ، دکتر جهانگیری در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری سواحل مکران با بيان اينكه ابتناء اقتصاد ما بر «اقتصاد مقاومتي»، به ويژه در شرايط پساتحريم و گشايش‌هاي بعد از اجراي برجام ما را موظف مي كند كه نقاط عزيمت خود را در توسعه بيشتر بر مناطق محروم و قشرهاي ضعيف قرار دهيم، افزود: دولت پس از طي دوراني سخت مي خواهد براي پيشبرد رونق اقتصادي، براي تأمين منابع جديد توسعه‌اي، براي بهبود معيشت مردم، براي كاهش نگراني از آينده زمينه‌ها و فرصت‌هاي جديد در توسعه به‌وجودآورد و پروژه توسعه‌ي سواحل مكران از همين دست است؛ پروژه‌اي كه فصل مشترك برنامه‌ي توسعه‌ي پايدار و اقتصاد مقاومتي است.
وي یکی از مهمترین مؤلفه‌های شکوفایی اقتصاد هر کشور كه از نعمت داشتن سواحل و اتصال به آب هاي آزاد برخوردار است، با رويكرد توسعه‌ي پايدار را توسعه ي دریا محور دانست و تصريح كرد: با توجه به شرایط حمل‌ونقل در بخش تجاری و لزوم رعایت زمان و کیفیتِ ترانزیت، امروزه حمل‌ونقل دریایی یکی از پرطرفدارترین راه‌های ترانزیت و تجارت است.
وي با اشاره به اينكه جذابیت‌های حوزه دریایی هم از نظر جذب توریست و هم از نظر توسعه‌ي واحدهای صنعتی در حوزه دریایی، اهمیت دریا و سواحل را دوچندان كرده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ هم‌مرزی با ۳ حوزه آبی یکی از کشورهای ممتاز دنیا به لحاظ دسترسی به بخش‌های دریایی و آب‌های آزاد است. علاوه بر اين موقعيت ژئوپولتیک منطقه‌ای و جغرافیایي جمهوری اسلامی این واقعيت را برجسته مي كند که ایران در «چهارراه حمل‌ونقل تجاری و بازرگانی جهان» قرار دارد.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان كرد: در این میان، طراحي و اجرايي شدن اَبَرپروژه کریدور شمال‌ـ‌جنوب كه ان‌شاءالله موجب گشایش گره‌های اقتصادی ایران و كشورهاي همسايه خواهد شد، متوقف بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب در سواحل دریای عمان است.
وي با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر اهميت منطقه مكران به عنوان «ثروت عظيم ملي»، تصريح كرد: سخنان رهبر معظم انقلاب لزوم توسعه سواحل مُکران و ایجاد زمينه های مناسب برای توسعه‌ي این منطقه را به درستي نشان مي دهد.
وي اضافه كرد: ستاد اين كار با حضور ۹ وزیر، ۳ معاون رئیس‌جمهور، ارکان نیروهای مسلح و ۲ استاندار، شكل گرفته و سیاست‌گذاری و تسهیلگری و هماهنگی كار جهت آغاز فرآیند توسعه و بسترسازی جهت احداث زیرساخت‌های موردنیاز با محوریت برنامه جامع توسعه سواحل مُکران به انجام رسيده است.
دكتر جهانگيري افزود: در فرآیند تدوین این برنامه جامع به ۴ اصل مهم توجه ویژه شده است كه در وهله نخست اين برنامه توسعه اي، متعهد به بهبود کیفیت زندگی مردم بومی این منطقه بوده و اساس تمامی راهبردهای آن ارتقاي سطح معیشت مردم و حفظ فرهنگ غنی این منطقه است. در این روند رشد ظرفيت نهادها و نیروهای بومی در اولويت است و فرآیند توسعه منطقه مُکران متكي بر استعدادهاي مادّي و معنوي آن در دستور کار قرار خواهد گرفت. این رويكرد رهاوردهای ویژه‌ای ازجمله محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال و به فعلیت رساندن استعدادهای بومی را در پی خواهد داشت.
گفتني است صندوق توسعه صنايع دريايي در اين همايش وهمچنين نمايشگاه بين المللي فرصت هاي سرمايه گذاري و توسعه پايدار در سواحل مكران حضور فعالي دارد.

ثبت دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.