وب سایت های آموزشی و تحقیقاتی دریایی

 

پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

مرکز ملّی اقیانوس‌شناسی با توجه به توافق صورت گرفته بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در اواخر سال ١٣٧٠ تأسیس گردید و در جلسه مورخ ۸۸/۱۲/۱۸ شورای گسترش آموزش عالی کشور، با تبدیل آن به «مؤسسه ملّی اقیانوس‏ شناسی»موافقت قطعی شد.

 

مرکز مطالعات خلیج فارس

موسسه مطالعات خلیج فارس با توجه به فقدان مرکز تخصصی خلیج فارس شناسی، ابعاد وسیع ایران هراسی و جعل نام خلیج فارس در عرصه بین المللی در سال ۱۳۸۷ کار خود را با تکیه بر کارشناسان و متخصصین دانشگاهی به عنوان یک اندیشکده و اتاق فکر آغاز نمود، تا به صورت تخصصی و علمی در دفاع از هویت، امنیت و تاریخ این حوزه ژئوپلیتیکی که بخشی تفکیک ناپذیر از پیکره ایران بزرگ است فعالیت نماید. این سازمان مطالعاتی غیردولتی بوده و با حمایت های مردمی به فعالیت خود ادامه میدهد.

 

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر

هدف از تشکیل این مرکز، انجام مطالعه و تحقیق در زمینه های مختلف منابع آبی در دریای خزر و همچنین حوضه آبریز آن، با همکاری مراکز پژوهشی و تحقیقاتی داخل و خارج از کشور خصوصاً کشورهای ساحلی خزر در جهت توسعه تحقیقات بنیادی و کاربردی و استفاده بهینه از ظرفیت های دریای خزر می باشد.

 

موسسه تحقیقات آب

موسسه تحقيقات آب به عنوان يكی از فعالان عرصه تحقيق و پژوهش در صنعت آب و فاضلاب كشور، با داشتن دو پژوهشكده در تهران و چهار مركز ملي مطالعاتي - تحقيقاتي در شهرهاي تهران،‌ ساری، يزد و شيراز‌ در تلاش است تا با استفاده از كارشناسان و متخصصان بخش‌هاي مرتبط با اين صنعت و قراردادن فضايي مناسب در اختيار آن‌ها به منظور تجربی ساختن آموخته‌هاي تئوری، هدف انجام پژوهش با زمينه تجاری سازی را در سازمان‌ها و مؤسسات تحقيقاتی نهادينه سازد.

 

ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی

ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی، در راستای بهره گیری هرچه بیشتر توانمندی های موجود دریایی کشور در جهت توسعه فناوری های دریایی و همچنین در راستای سیاست های کوچک سازی بدنه دولت و استفاده از ساختاری چابک و به دور از گسترش تشکیلات اداری، قصد دارد تا اهداف و ماموریت های خود را با بهره گیری از همکاری نهادها و ارگان های دریایی کشور و با سازماندهی واحدهای ویژه شامل تشکیل شوراها، کمیته ها و یک شبکه ماتریسی دنبال کند.

 

موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور

هدف مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور, انجام تحقیقات علمی–کاربردی پیرامون موضوعات مرتبط با آبزیان و محیط زیست آنان جهت حفاظت و بازسازی ذخایر و بهره برداری پایدار شیلات ایران از منابع زنده موجود در آبهای موضوع ماده ۳ اساسنامه شرکت سهامی شیلات ایران و موضوع ماده ۲ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی می باشد.

 

موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور

هدف مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور, انجام تحقیقات علمی–کاربردی پیرامون موضوعات مرتبط با آبزیان و محیط زیست آنان جهت حفاظت و بازسازی ذخایر و بهره برداری پایدار شیلات ایران از منابع زنده موجود در آبهای موضوع ماده ۳ اساسنامه شرکت سهامی شیلات ایران و موضوع ماده ۲ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی می باشد.

 

مرکز تحقیقات مهندسی فارس

مرکز تحقیقات مهندسی فارس وابسته به پژوهشکده مهندسی در سال ۱۳۶۵ در شيراز تاسيس گرديد. اين پژوهشکده با  انجام پروژه‌های مشاوره، طراحی، تدوين فناوري و اجرای واحدهای صنعتی در صنایع غذایی، شیمیایی، صنايع تبديلي و زيست فناوري در كشور به كار خود توسعه بخشید.

 

مرکز پژوهشی مهندسی دریا

این مرکز درسال ۱۳۷۸ به منظور گسترش علم و تکنولوژی در زمینه علم مهندسی دریا و همچنین ایجاد ارتباط بین صنایع دریایی و دانشگاه صنعتی شریف، تاسیس شد. در این راستا، این مرکز پژوهشی، از همکاری محققان و هیئت علمی با تجربه بهره گرفته و در زمینه های مختلف مهندسی دریا فعالیت شده است.

 

سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

هدف اصلي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران حمايت از ايجاد فنّاوري (تحقيق و توسعه ) در سطح ملي خواهد بود و براي اين منظور مي‌كوشد تا از طريق اعمال حمايت ها و ارائه تسهيلات (‌علمي، فني، مالي، حقوقي، اداري و فرهنگي) و فراهم آوردن ترتيبات لازم براي تعامل بهره‌ ور و مؤثر عرضه و تقاضاي فنّاوري زمينه هاي رشد خلاقيت و نوآوري، به كارگيري نتايج تحقيقات و تجاري كردن فنّاوري هاي حاصل از تحقيق و توسعه را در يك فضاي رقابتي فراهم آورد.

 

پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیر دریا

در سال ۱۳۶۳ این مجموعه با نام مرکز تحقیقات علوم هوایی ودریایی برای طراحی و ساخت شناورهای زیرسطحی درمحل دانشگاه صنعتی اصفهان ایجاد گردید. در مهرماه سال ۱۳۷۱ با تصویب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نام این مرکز به پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیردریا تغییریافت.

 

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

در سال ۱۳۵۵ در جوار بندر خرمشهر دانشكده اي به نام دانشكده علوم دريايي پايه گذاري شد.این دانشگاه دارای ۴ دانشکده مهندسي دريا، علوم دريايي و اقيانوسي، مهندسي منابع طبيعي دريا و دانشکده اقتصاد و مديريت دريا می باشد.

 

دانشگاه خلیج فارس بوشهر

امروز به حول و قوه الهي، مراکز و مؤسسات آموزش عالي متعددي در استان بوشهر به وجود آمده و چهره علمي و فرهنگي شايسته اي به اين استان بخشيده است که در رأس اين مراکز، دانشگاه خليج فارس بوشهر بعنوان اصلي ترين مرکز دانشگاهي و پيشتاز توسعه علمي در استان به شمار مي رود.اين دانشگاه، از نظر موقعيت جغرافيايي و همجواري با آبهاي نيلگون خليج فارس و تأسيسات عظيم نفت و گاز منطقه ويژه پارس جنوبي به عنوان  باند توسعه استان تلقي مي شود.

 

دانشگاه صنعت نفت

با توجه به اهميت صيانت منابع عظيم نفت و گاز در كشور، تربيت نيروي انساني متخصص جهت توسعه و بهره‌برداري بهينه از اين منابع در زمره اولويت‌ها و اهداف راهبردي وزارت نفت قرار دارد. جهت نيل به اين هدف، دانشگاه صنعت نفت مأموريت دارد تا با بسيج تمامي امكانات در مقاطع كارشناسي، كارشناسي‌ ارشد و دكتري، اين نياز مهم را برآورده سازد.

 

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

دانشگاه دريانوردی و علوم دريايی چابهار زير نظر IMO و منطبق با استاندارد STCW ۲۰۱۰ بوده و دارای گواهينامه ISO از مؤسسه TUV NORD اروپا می باشد و در زمينی به مساحت حدود ۴۲ هکتار در شمال شرق چابهار در کنار ساحل زيبای خليج چابهار و دريای عمان قرار داشته و از جمله دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم، تحقيقات و فناوری می باشد.

 

دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشكده مهندسي دریا يكي از پانزده دانشکده از دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) مي باشد که به خاطر کیفیت بالای برنامه های دانشگاهی و تحقیقاتی در زمینه های استراتژیک فن آوری های دریایی شناخته شده است.