وجود ظرفیتهای عظیم در حوزه دریایی و دریانوردی / دریانورد ایرانی جایگزین نیرو خارجی

رییس‌ دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی با بیان اینکه چه در حوزه دریانوردی و چه در حوزه دریایی

رییس‌ دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی با بیان اینکه چه در حوزه دریانوردی و چه در حوزه دریایی ظرفیت های بسیار بالایی داریم، گفت: کشور ما مختصات دریایی مناسبی دارد و از ظرفیت بسیار مطلوبی در بخش نیروی انسانی برخوردار است.

به گزارش مارین نیوز، رییس‌ دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی در مورد مهم ترین چالش ها و مشکلات مربوط به دریانوردان، اظهار کرد: دریانوردان را باید به دریانوردان سنتی و آن هایی که مدارک مربوطه را کسب کرده اند تقسیم بندی کنیم، حال در صورتیکه این پیش فرض را مدنظر قرار دهیم باید تأکید کرد عمده نگرانی ها در این حوزه مربوط به دریانوردان سنتی است که روی شناورهای سنتی مشغول به فعالیت هستند.

سیامک سید مرندی افزود: متاسفانه سن شناورهایی که دریانوردان سنتی روی آنها مشغول به فعالیت هستند بالا بوده و بحثی را که در مورد جایگزینی شناورهای جدید داریم این است که شاید دریانوردان سنتی قابلیت تطبیق با شناورهای جدید را نداشته باشند که در این زمینه مقوله آموزش از اهمیت بسیاربالایی برخوردار است و در عین حال باید تصمیمات و فعالیت ها به گونه ای پیش برود که با جایگزینی شناورهای مناسب دریانوردان سنتی کمترین آسیب را ببینند.

مرندی با اشاره به اینکه یکی دیگر از نگرانی ها در حوزه دریانوردان مربوط به مباحث حمایتی است، عنوان کرد: باید چالش های موجود در زمینه مالیات ها حل شود تا با افزایش حمایت ها، شرایط بهبود یابد؛ آنچه باید به صورت کلان مورد توجه واقع شود ایجاد شرایط مناسب در حوزه حمل و نقل است که تبعات مفید آن نیز در نهایت دریانوردان را نیز شامل می شود.

رییس‌ دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی در ادامه به شرایط معیشتی دریانوردان اشاره کرد و در مورد پیشنهادها و راهکارهای لازم به منظور بهبود وضعیت این قشر، خاطرنشان کرد: باید بدانیم که دریا، معیشت دریانوردان است و در حال حاضر نیز اقدامات متفاوتی در حال انجام است تا فشارهای وارده به ویژه در بخش اقتصادی به دریانوردان کاهش یابد.

مرندی با اشاره به اینکه در بخش شناورهای فیدری در دوران تحریم، فعالیت های ارزنده ای صورت گرفت و باری از دوش اقتصاد کشور برداشته شد، اظهار کرد: به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکایی ها حوزه دریایی کشور با محدودیت های مختلفی روبرو شد و برای شناورهای بزرگ مشلات عدیده ای به وجود آمد که اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می داد، اما باید بدانیم که در بخش شناورهای فیدری به خوبی توانستیم فعالیت های را در حوزه دریایی پیش ببریم و اینگونه فشارهای اقتصادی را در بخش حمل و نقل دریایی کاهش دهیم.

وی در ادامه به ظرفیت های بالای کشور در حوزه دریایی و نیروی انسانی اشاره و تاکید کرد: باید دریانوردان متخصص و آموزش دیده ایرانی را به تدریج جایگزین نیروهای خارجی کنیم.

رییس‌ دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی با اشاره به اینکه حتما نیازمند آن نیستیم که کشتی تولید کنیم، بیان کرد: باید به قوانین داخلی توجه و آن ها را رعایت کرده و از آن تبعیت کنیم و بتوانیم از نیروی داخلی خود به جای نیروی خارجی در بخش های مختلف و به ویژه در حوزه دریانوردی بهره مند شویم و به شرایطی دست یابیم که بتوانیم با تربیت نیروی دریایی متخصص، روزی به صادرات در حوزه دریانوردان ایرانی فکر کنیم و آن را محقق سازیم.

 

ثبت دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.