وزیر صمت در نشست با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی تاکید کرد: “تولید” محور اصلی همه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها/ تامین نقدینگی دغدغه اصلی بخش تولید کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز باید این باور در کشور به وجود بیاید که “تولید” محور اصلی همه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها باشد و سیاست‌های پولی، بانکی و ارزی ما نیز متناسب با این موضوع تنظیم شوند.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی افزود: امسال باید چابک تر و عملیاتی تر از گذشته به مشکلات واحدهای صنعتی در سطح کشور ورود و رسیدگی شود و البته ضرورت دارد برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا تصمیمات به موقع و عملیاتی اتخاذ شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: البته با لطف خداوند متعال و در سایه برنامه‌ریزی و اقدامات جهادی، نتایج مناسبی در سال ۹۸ در حوزه تولید حاصل شد و امروز نیز برخی مشکلات در بخش هایی به وجود آمده که مهمترین آنها، تبعات کرونا بوده است.

وی افزود: برای تداوم برنامه‌ها و دستاوردهای سال گذشته و برای دستیابی حداکثری به اهداف جهش تولید و تداوم رونق در بخش‌های مختلف صنعتی کشور، نیازمند چند سیاست حمایتی ویژه هستیم که باید از سوی همه بخش های مسئول در حوزه تولید جدی گرفته شود و همگی باید به این باور مشترک برسیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قانون حداکثری استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی که در اردیبهشت ماه سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تصریح کرد: این قانون ظرفیت های بسیار خوبی در کشور ایجاد کرد و از سوی وزارت صمت کاملا جدی گرفته شده و برنامه ساخت داخل ذیل همین قانون در این وزارتخانه، با قدرت تمام دنبال شد اما در مواردی با مشکلاتی مواجه هستیم که ناشی از تفاوت نگاه در برخی بخش ها است.

رحمانی ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرموده اند، “راه حل مشکلات کشور تولید است” باید این باور در همه بخش ها و عوامل مرتبط با حوزه تولید جدی گرفته شود.

تامین نقدنیگی دغدغه اصلی بخش تولید کشور

وی بیان کرد: هم اکنون مشکل اصلی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور تامین نقدینگی و سرمایه در گردش است و به عنوان مثال در صنعت خودرو، ما در حال حاضر ظرفیت تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خودروی سواری را در کشور داریم که با تامین نقدینگی کافی امکان تولید این تعداد وجود دارد و برآوردهای موجود نشان می‌دهد که با تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه سواری نیاز بازار کشور خودرو تامین و این بازار قابل مدیریت کامل است.

مجلس در توفیقات برنامه ساخت داخل سهیم است

وی افزود: مجلس با تصویب قانون حداکثری حمایت از تولید داخل در توفیقات برنامه ساخت داخل که در شرایط سخت تحریم ها ظرفیت جدیدی از توسعه صنعتی را در کشور فرآهم کرد، سهیم است.

جهش تولید راهبرد اساسی بخش صنعت کشور است

وزیر صمت با اشاره به حمایت های همه جانبه مقام معظم رهبری از برنامه های رونق تولید و ساخت داخل در طول سال گذشته تاکید کرد: امسال جهش تولید راهبرد اساسی بخش صنعت کشور است و با لحاظ تجربیات موفق سال گذشته، سال ۹۹ را با تمام توان پیش خواهیم.

 

ثبت دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.